ארזה מנדלבאום

 

יעוץ וליווי הורי ומשפחתי

מטפלת ומנחה יחידים וקבוצות

 

אתם שואלים - אני עונה

 

spacer
 
שאלה:
ראיתי הודעה במעון בנווה רבין, שאת מגיעה להרצאה בנושא גמילה מחיתולים. הבן שלי כבר גמול אבל הוא נושך ילדים אחרים. אפשר לבוא להרצאה ולדבר גם על הנושא הזה?
 
 
תשובה:
ההרצאה המסויימת הזו מוקדשת לנושא הגמילה מחיתולים ומנסיוני לא יהיה זמן לנושאים נוספים. כתבי לי פניה אישית ואנסה לעזור. בנוסף, בחודש הבא מתחילה קבוצת הורים בשכונה, אשלח לך פרטים.
 
spacer
 
שאלה:
מי מחליט על איזה נושאים מדברים בקבוצת הורים?
 
 
תשובה:
הפגישה הראשונה מוקדשת לתאום צפיות ולבחירת הנושאים שההורים רוצים לעבוד עליהם. כל פגישה נדון נושא אחר, כשאני משלבת תחומים שלדעתי נושקים או עיקרון שצריך לתרגל.
למשל, בעיות משמעת, ריבים בין האחים, חוסר שיתוף פעולה, חוצפה ועוד - כולם קשורים לעיקרון מאד חשוב של קביעת גבולות וכמובן ליחסים בתוך המשפחה.
 
spacer
 
שאלה:
אני מבינה שצריכים גבולות אבל איך בוחרים את הגבולות הנכונים?
 
 
תשובה:
אין מתכון לגבולות נכונים. כל משפחה מחליטה ובונה את המסגרת המתאימה לה, ובהתאם קובעים את הגבולות שנכונים למשפחה ולשותפים בה..
הורים שלא מסוגלים להתמיד או להפעיל סמכות. יצטרכו למצוא חוקים שהם שלמים איתם ויכולים לשמור עליהם, ולבנות סמכות הורית שמתאימה לאופיים.
 
spacer
 
שאלה:
בעלי ואני לא מסכימים בהרבה מקרים לגבי החינוך של הילדים - מה לעשות?
 
 
תשובה:
מדברים, מדברים ומדברים - בודקים ומחליטים ביחד. אם לא מצליחים להגיע להסכמה או פשרה פונים לעזרה, כדי לבנות מערכת הורית אחידה.
דעות שונות יכולות להפרות את ההורות אבל, עמדות שונות מול הילדים, מבלבלות ומלחיצות אותם.
 
spacer
 
שאלה:
הבת שלנו בת 25 וגרה עם שותפה כבר שנתיים. בשבוע שעבר היא סיפרה לנו שהיא לסבית והשותפה היא הבת זוג שלה. מה אפשר לעשות?
 
 
תשובה:
הבת שלך בוגרת וכבר גרה מחוץ לבית. זכותה לבחור לעצמה את דרך חייה ואת שותפיה לזוגיות. אין שום סיבה לשנות את דעתה, את מי שהיא או את בחירותיה. כבוגרת היא מצפה שתכבדו אותה ואת מי שהיא.
חשוב שתדברו, אפשר לשתף אותה בקשיים שלכם ובהתלבטויות, אבל מתוך כבוד וקבלה. היא הבת שלכם ואני בטוחה שאתם אוהבים אותה – תראו לה עד כמה.
 
spacer
 
שאלה:
אני אם חד הורית. בני בן ארבע, ילד נבון ושמח. אנחנו מאד קשורים והוא ילד טוב, אבל בזמן האחרון יש לו התפרצויות בכי והשתוללות כשאני לא עושה מה שהוא רוצה. למשל, בגינה אחרי ששיחק כבר שעתיים אני אומרת לו שעכשיו הולכים הביתה, הוא מגיב בצעקות ובכי וזורק את עצמו על הרצפה. צריכה עזרה דחוף!
 
 
תשובה:
הבן שלך הגיע לגיל בו הוא מנסה להגדיר את עצמו כישות עצמאית. הוא רוצה להחליט ולשלוט במה שקורה סביבו אבל לא מסוגל להתמודד עם שינויים. התפקיד שלנו ההורים קשה במיוחד בשלב הזה, מפני שנדרשת עדינות רבה בין עידוד לעצמאות ולהתנתקות של הילד, לבין הגדרת הגבולות והבהרת הסמכות ההורית. את צריכה להחליט האם את מסוגלת להיות עקבית ולא לקבל התנהגות כזו, או לוותר.
המשך ....
 
spacer

 

דף הבית אודות שאלות ותשובות מכתבי תודה צור קשר